DEPRESJA W WAKACJE – CZY TO MOŻLIWE?

Wakacje to czas, który rzadko kojarzy się negatywnie. Większość młodych ludzi niecierpliwie go wyczekuje. Jednak nie wszyscy. Są osoby dla których okres wakacji wcale nie jest czasem wytchnienia i przyjemnego nicnierobienia. To ci młodzi ludzie, którzy na co dzień, także w trakcie trwania roku szkolnego, doświadczają różnego rodzaju trudności, zmagają się z depresją.

W internecie można natknąć się na publikacje o tak zwanej „wakacyjnej depresji” (podobnie jak o „powakacyjnej” czy „jesiennej” depresji). Te nazwy brzmią nieraz zbyt symbolicznie i traktują temat powierzchownie, spłycają go. Tymczasem, depresja to choroba, często o bardzo ciężkim przebiegu i może być w skrajnych przypadkach śmiertelna. Nie każdy spadek nastroju czy smutek, np. z powodu złej pogody czy zakończenia wakcji jest depresją.

DLACZEGO JEST GORZEJ W WAKACJE?

 Oczywiście sytuacja każdego człowieka jest inna. Jednak, generalnie można powiedzieć, że pewne czynniki powodują natężenie objawów depresji. W wakacje, co prawda stres związany ze szkoła znika, ale tym samym nie ma również ram, które wyznaczają rytm funcjonowania.

Osoby zmagające się z objawami depresji miewają trudności z realizowaniem codziennych obowiązków, jednak wychodzenie do szkoły, plan dnia, regularność w funkcjonowaniu są niezwykle istotne w zachowaniu równowagi. Tymczasem, nagle nie trzeba wychodzić z domu, nie ma dotychczasowych obowiązków  – czyli nie ma „powodu” do podejmowania aktywności. W takiej sytaucji o spadek mobilizacji do działanie nie jest trudno. Ponadto, w wakacje znacznie ograniczają się kontakty z równieśnikami, których spotyka się głównie w szkole. U niektórych, redukują sie prawie do zera.

Osoby z zaburzeniami nastroju z różnych powodów miewają kłopoty z budowaniem i podtrzymywaniem relacji z innymi. Po zakończeniu roku szkolnego bywa to szczególnie dotkliwe a izolacja staje sie coraz bardziej widoczna. Trudniej w tej sytuacji unikać rozmysleń nad sobą i innymi, pojawiają się różne refleksje i trudne uczucia. W zwiazku z tym smutek, frustracja, złość mogą być bardziej dojmujące.

 

JAK SOBIE RADZIĆ?

 Jeśli już wcześniej korzystałeś z profesjonalnej pomocy – z terapii, leczenia psychiatrycznego, kontynuuj je! Bardzo ważne jest stałe i regularne uczestnictwo w sesjach z terapeutą oraz zażywanie leków. Ponadto:

  • planuj czas – jeśli wiesz, jak będzie wyglądał Twoj dzień, tydzień, co bedziesz robił – łatwiej będzie go przetrwać.
  • staraj sie urozmaicać swój czas – monotonia prawdopodobnie nie będzie Tobie służyć; staraj sie nie spędzać całego dnia przed komputerem, telewizorem czy w łożku – oglądanie seriali, filmów może być dobrym sposobem na spedzanie czasu, ale łatwo też może stać się formą odcinania się od rzeczywistości, od własnych myśli i uczuć. Takie unikanie nie spowoduje, że trudne emocje znikną a sytaucja sie polepszy. Wróć do dawnego hobby i zainteresowań. Może znajdziesz coś nowego, co bedzie przyjemnością. I wcale nie muszą to być wielkie rzeczy – wychodź na spacery, czytaj, może polubisz jazdę na rowerze, rolkach.
  • postaw na aktywność fizyczną – nieraz, kiedy wszystko inne zawodzi, zmęczenie fizyczne i wyrzut endorfin ratują sytuację a Ty poczujesz się lepiej choćby na chwilę.
  • badź dla siebie dobry – nie krytykuj siebie i nie oceniaj, staraj się nie porównywać ciagle z innymi. To często uruchamia spadek nastroju i poczucia własnej wartości i wydajesz się sobie jeszcze bardziej bezradny. Warto pomysleć, że teraz masz trudny czas, co nie znaczy, że zawsze tak będzie.
  • nie udawaj – nie zaprzeczaj swoim emocjom, nie udawaj przed innymi, że wszystko jest ok. Staraj sie ROZMAWIAĆ z innymi (z rodzicem, inną dorosłą zaufaną osobą, przyjaciółką, kolegą). Nawet jeśli czujesz opór, bardzo się wstydzisz, próbuj rozmawiac o sobie z innymi. Zawsze informuj kiedy zagrożone jest Twoje życie, np. masz myśli samobójcze.
  • utrzymuj kontakty osobiste – internetowe znajomości są w porządku i warto je podtrzymywać; jednak nie zastąpią one kontaktu „twarzą w twarz”.

Jeśli jednak czujesz, że nic nie pomaga a Twój stan sie pogarsza – ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC. Wakacje mogą być dobrym czasem na rozpoczęcie kontaktu ze specjalistą.

Na terenie Inowrocławia możesz skontaktować się z Ośrodkiem Profilaktyki, który ma siedzibę przy ul. Toruńskiej 26

 tel. 52 525 65 99 , 52 357 43 89

Jeśli masz wątpliwości czy to dobry moment na taki krok albo masz pytania a brakuje Tobie odwagi na osbisty kontakt – skontaktuj się ze specjalistami za pomocą bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę. Tam na pewno uzyskasz wsparcie i radę jak postapić dalej.

tel. 116 111

Opracowała: Iwona Szelmicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast