Alkohol, narkotyki, nowe znajomości…

DBAJ O SIEBIE W WAKACJE!!

Wakacje to dwa miesiące luzu – czasu wolnego bez szkolnych obowiązków, częstsze spotkania ze znajomymi, wakacyjne wyjazdy. Nierzadko po raz pierwszy bez rodziców. Szczególnie teraz, po okresie znacznego ograniczenia kontaktów z powodu pandemii, potrzeba dobrej zabawy, ochota na nadrobienie towarzyskich zaległości i po prostu chęć relaksu mogą być duże.

Równolegle, jest to czas wielu pokus, do głowy mogą wpadać różne pomysły. Niezależnie od tego, czy spędza się wakacje w miejscu zamieszkania czy podróżuje, ten czas obfituje zazwyczaj w wiele nowych doświadczeń. A w związku z tym warto być przygotowanym na pewne okoliczności, które można napotkać pamiętając, że BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

 • Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie sięgają po raz pierwszy po alkohol
  i narkotyki. Używki wydają się atrakcyjnym sposobem na doświadczanie nowych wrażeń. Kojarzą się z dorosłością, chęć spróbowania „czegoś nowego” będzie rosła
  z daleka od domu, poza kontrolą rodziców.

 

 • PAMIĘTAJ JEDNAK! Kontakt z narkotykami i alkoholem to zawsze ryzyko – nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji organizmu na ich działanie! Każdy taki kontakt może zakończyć się utratą kontroli nad sobą i swoim zachowaniem, zatruciem a w skrajnych przypadkach – śmiercią.

 

 • NIE ISTANIEJĄ BEZPIECZNE LUB MNIEJ GROŹNE NIŻ INNE NARKOTYKI! Nieważne, czy częstuje Ciebie zaufany kolega czy przypadkowa osoba.

 

 • Pilnuj swoich napojów w lokalach, dyskotekach, nie zostawiaj ich gdy idziesz tańczyć – ktoś może Tobie dosypać niebezpiecznej substancji, po której utracisz zdolność kierowania swoim zachowaniem.

 

 • Jeśli jednak już doszło do zażycia a Ty źle się poczujesz – nie zwlekaj! Poinformuj inną osobę (nawet jeśli jej nie znasz), poproś o wezwanie pomocy lub sam wezwij pogotowie!

 

Nr alarmowy 112

Pogotowie ratunkowe – 999

 

 • Jeśli masz 18 lat i jesteś kierowcą – NIGDY nie prowadź pod wpływem nawet najmniejszej ilości alkoholu lub narkotyków.
 • NIGDY nie wsiadaj do auta z kierowcą, który pił lub cokolwiek zażywał.

 

 • Wakacje to również świetny czas na zawieranie nowych znajomości – osobistych oraz internetowych. To okazja do budowania relacji, które mogą przetrwać wiele lat. Część z tych kontaktów może rozwinąć się w wakacyjne miłości, które nawet jeśli nie przetrwają, są szansą na przeżycie silnych pozytywnych emocji. Wszystko to brzmi
  i najczęściej jest ekscytujące oraz przyjemne. Jednak, w tym obszarze również warto pamiętać, że BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

 

 • Nie każda nowo poznana osoba (także w sieci) jest bezpieczna – stosuj zasadę ograniczonego zaufania! Możesz opierać się na własnej intuicji – jeśli kontakt z kimś Tobie nie pasuje, coś Ciebie niepokoi – przerwij kontakt!

 

 • Zastanów się, czy akurat teraz chcesz podejmować ważne decyzje,
  rozpoczęciu życia seksualnego. To szczególny moment w życiu każdego, warto, żeby być na niego prawdziwie przygotowanym i nie działać pod wpływem impulsu. Pamiętaj również, że seks z przypadkowymi, nie poznanymi dobrze osobami to ryzyko wielu chorób, np. AIDS, zapalenie wątroby typu B, opryszczka.

 

 • Unikaj samotnych wyjść, szczególnie w miejscowościach, których dobrze nie znasz.

 

 • Zadbaj o BEZPIECZNY POWRÓT DO DOMU – umów się z rodzicem lub zaufanym dorosłym, że jeśli wydarzy się coś czego wcześniej nie przewidziałeś lub poczujesz się zagrożony w jakikolwiek sposób – możesz zadzwonić i prosić o pomoc bez względu na porę i okoliczności.

 

Jeśli znalazłeś się w jakiejkolwiek z powyższych sytuacji lub masz przeczucie, że wpakowałeś się w kłopoty, podjąłeś złą decyzję – porozmawiaj z rodzicem lub zaufanym dorosłym!  

 

Być może wstydzisz się lub obawiasz się otwarcie rozmawiać z kimś bliskim – skorzystaj
z dostępnych infolinii:

 

116 111 –  Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny codziennie i całą dobę, anonimowy i bezpłatny

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki

Możesz również odwiedzić stronę internetową https://116111.pl/

 

Na pewno znajdziesz  tam odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości.

opracowała: Iwona Szelmicka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast