„Nazywam się Miliard”

AKCJA ” NAZYWAM SIĘ MILIARD”

1 z 3 kobiet na całym świecie jest pobita lub zgwałcona podczas jej życia. To jeden miliard kobiet i dziewcząt. Każdego roku w lutym powstajemy – w krajach na całym świecie – aby pokazać naszej lokalnej społeczności i światu,  jak wyląda miliard by rzucić światło na szerzącą się bezkarność i niesprawiedliwość…

Wznosimy się poprzez taniec by wyrazić radość i wspólnotę i uczcić fakt, że przemoc nas nie pokonała.. Wznosimy się aby pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć nowy rodzaj świadomości – taki, w którym przemoc będzie  nie do pomyślenia. 

O akcji „Nazywam się Miliard”

Nazywam się miliard to największa akcja masowa, mająca na celu połozenie kresu przemocy wobec kobiet (cisgender, transpłciowych i tych, które posiadają płynną tożsamość, która jest przedmiotem przemocy na tle płciowym) w historii ludzkości. Kampania która rozpoczęła się w Walentynki 2012 roku jako wezwanie do działania oparte na zdumiewających statystykach, że 1 na 3 kobiety na świecie zostaną pobite lub zgwałcone podczas ich życia. Przy liczbie ludności na świecie wynoszącej 7 miliardów, daje to więcej niż JEDEN MILIARD KOBIET I DZIEWCZYN.

2013: Ludzie na całym świecie zebrali się, by wyrazić swoje oburzenie, strajkować, tańczyć i PODNOSIĆ się wbrew niesprawiedliwościom, jakich doświadczają kobiety, domagając się w końcu położenia kresu przemocy wobec kobiet.

2014: akcja nazywam się miliard  koncentruje się na kwestii sprawiedliwości dla wszystkich ofiar przemocy płci i podkreśla bezkarność, że mieszka na skrzyżowaniu ubóstwa, rasizmu, wojny, grabieży środowiska, kapitalizmu, imperializmu i patriarchatu.

W trzecim roku kampanii globalni koordynatorzy One Billion Rising wybrali temat „Rewolucja” jako eskalację zapotrzebowania na sprawiedliwość i wykorzystali ogromne wysiłki społeczności na całym świecie, które również przyjrzały się źródłom i przyczynom przemocy jako część ich wezwania do sprawiedliwości.

2015: miliony aktywistów z ponad 200 krajów zebrało się w Rise for REVOLUTION, aby zmienić paradygmat, domagać się odpowiedzialności, sprawiedliwości i systematycznych ZMIAN. Powstajemy, aby pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć nowy rodzaj świadomości – taki, w którym przemoc będzie się opierać i będzie nie do pomyślenia.

2016: Temat rewolucji jest kontynuowany wezwaniem do skoncentrowania się na zmarginalizowanych kobietach i do skoncentrowania się na problemach krajowych i międzynarodowych; wnieść nową energię artystyczną; wzmocnić rewolucję jako wezwanie do zmiany systemu, aby położyć kres przemocy wobec kobiet i dziewcząt; wzywać ludzi, aby powstali dla innych, a nie tylko dla nas samych.

2017: Wezwanie nasiliło się do powstania w Solidarności przeciwko wykorzystywaniu kobiet i dziewcząt. W wielu regionach świata kobiety są wykorzystywane na różne sposoby na różnych poziomach wyzysku i ucisku. Jedną warstwą są głęboko zakorzenione struktury patriarchalne w społeczeństwie, które nadal podporządkowują i uciskają kobiety oraz warunkują lub zmuszają kobiety do poddania się i zniewolenia. Stwarza to żyzny grunt do dominacji i kontroli nad nimi. Kolejną warstwą jest eksport biednych kobiet do pracy, gdy wyzysk ekonomiczny jest globalnie narzucany przez imperialistyczne i kapitalistyczne państwa, które stawiają zysk nad ludźmi.

2018: Temat SOLIDARNOŚCI pozostał głównym tematem One Billion Rising 2018, z wezwaniem „Powstań, Odporność, Jedź!” Gdy weszliśmy w czas określony przez gwałtowne nasilenie faszystowskich, imperialistycznych, neoliberalnych ataków na życie ludzi na całym świecie, wezwanie OBR do „Powstań, oprzyj się i zjednocz” stało się coraz głośniejsze. Najbardziej zmarginalizowani – klasa robotnicza, mniejszość i kobiety na marginesie w każdej części globu – którzy doświadczają wpływu i są zmuszeni stawić czoła atakom na ich dobrobyt, prawa i domy, po raz kolejny kierowali powstaniami. Łącząc pojawienie się innych anty-kobiet, anty-ludowych przywódców i rządów na całym świecie, widzieliśmy masowe globalne powstanie OBR z innymi ruchami społecznymi, a także głębokie i ciągłe zaangażowanie tworzące energiczną solidarność i dynamiczną energię wobec rosnącego oporu wszędzie. Obejmowały one propagowanie praw kobiet, ochronę rdzennych ziem i praw ludności tubylczej, walkę z faszyzmem i tyranią, dyskryminację i rasizm, plądrowanie i zniszczenie środowiska, chciwość korporacyjną, przemoc ekonomiczną, ubóstwo, brutalność i represje państwa, wojna i militaryzm.

2018: Temat SOLIDARNOŚCI pozostał głównym tematem One Billion Rising 2018, z wezwaniem „Powstań, Oprzyj się , Zjednocz!” Gdy weszliśmy w czas określony przez gwałtowne nasilenie faszystowskich, imperialistycznych, neoliberalnych ataków na życie ludzi na całym świecie, wezwanie OBR do „Powstań, oprzyj się i zjednocz” stało się coraz głośniejsze. Najbardziej zmarginalizowani – klasa robotnicza, mniejszość i kobiety na marginesie w każdej części globu – którzy doświadczają wpływu i są zmuszeni stawić czoła atakom na ich dobrobyt, prawa i domy, po raz kolejny kierowali powstaniami. Łącząc pojawienie się innych anty-kobiet, anty-ludowych przywódców i rządów na całym świecie, widzieliśmy masowe globalne powstanie OBR z innymi ruchami społecznymi, a także głębokie i ciągłe zaangażowanie tworzące energiczną solidarność i dynamiczną energię wobec rosnącego oporu wszędzie. Obejmowały one propagowanie praw kobiet, ochronę rdzennych ziem i praw ludności tubylczej, walkę z faszyzmem i tyranią, dyskryminację i rasizm, plądrowanie i zniszczenie środowiska, chciwość korporacyjną, przemoc ekonomiczną, ubóstwo, brutalność i represje państwa, wojna i militaryzm.

W 2019 r. Wprowadzono wstęp  „Od kampanii do sposobu życia” oraz Manifest OBR.

Gdy kontynuowaliśmy Powstanie, aby położyć kres przemocy wobec kobiet – teraz musieliśmy poszerzyć nasze rozumienie ucisku i wyzysku kobiet w kontekście kapitalizmu, kolonizacji, rasizmu, imperializmu, grabieży środowiska i wojny. Zbyt długo byliśmy podzieleni  Nasze powstanie musi nas teraz połączyć .Tojest  sposób życia, sposób widzenia, sposób bycia na świecie. Nie powstaje w jeden dzień,  ta świadomość musi wzrastać we wszystkim, co robimy.

Wzywamy was do odważności, głębszego zastanowienia się, studiowania, słuchania, uczenia się, przebudzania się do tego, czego nie znacie, zadawania trudnych pytań, angażowania się, działania i wypychania się ze stref komfortu fizycznie i intelektualnie. Wzywamy was do zaangażowania się w opór i solidarność.

Ponieważ Powstanie nie jest już kampanią – to sposób na życie.

2020: Jesteśmy w trakcie rosnącej fali prawicowego nacjonalizmu, białej supremacji, faszyzmu, tyranii, nienawiści i strachu przed imigrantami, mizoginii, kobietobójstwa, homofobii, transfobii, korporacyjnej chciwości i destrukcji klimatu.

Nie możemy pokonać faszystów, gwałcicieli, negujących klimat i grabieży na ich warunkach. Nigdy nie będziemy tak okrutni, beznamiętni, chciwi lub morderczy. Nie możemy pozwolić się zmienić ani zatopić w ich cynizmie, nienawiści, podziałach i zniszczeniu.

To, co możemy zrobić, to pamiętać, że jesteśmy liczni i możemy podnieść wibrację poprzez działanie, sztukę, połączenie, wyobraźnię i miłość.

RAISE THE VIBRATION
RISE FOR REVOLUTION

ZA

What is ONE BILLION RISING?

OPIRPU

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast