Kampania Przemoc karmi się biernością. Przemoc w rodzinie – cd.

Co może zrobić świadek przemocy w rodzinie ?

Świadek przemocy w rodzinie to często jedyna osoba, która może pomóc przerwać przemoc. Od tego, czy zareaguje i jak zareaguje zależy bezpieczeństwo pokrzywdzonych.

Może Ci się wydawać, że osoba doznająca przemocy, nie chce Twojej pomocy, bo nic o tym nie mówi albo stara się ukryć jej ślady np. nagle zaczyna chodzić w przeciwsłonecznych okularach, nosić bluzki tylko z długim rękawem a jest lato.

To nieprawda !

Pamiętaj, że osoba doznająca przemocy :

Boi się  : o swoje zdrowie i życie, tego że nawet jeśli zawiadomi policję , prokuraturę, to i tak nikt nie będzie chciał zeznawać.

Nie wierzy : że ktoś chce i może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc, że coś się zmieni.

Wstydzi się : bo bierze całą odpowiedzialność za to, co się dzieje w jej domu, że sobie nie radzi.

Zdarza się, że w fazie ostrej przemocy osoby pokrzywdzone poszukują pomocy, wzywają Policję uciekają z domu, zwierzają się komuś bliskiemu , a później wycofują się z dalszych działań. Dla wielu osób nie będących w tej sytuacji jest to niezrozumiałe. Dlaczego ona , on tak robi ? Specjaliści tłumaczą takie zachowania syndromem wyuczonej bezradności lub stresu pourazowego. Syndrom stresu pourazowego oznacza poddanie się i rezygnację z aktywności, która miała poprawić sytuację, ale okazała się nieskuteczna. Osoba doznająca przemocy nabiera wówczas przekonania, że nie może zrobić nic, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, rezygnuje więc z kolejnych prób. Sytuację osoby doznającej przemocy często porównuje się także do sytuacji ofiar zamachów terrorystycznych.

Jak możesz pomóc ? REAGUJ ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!!!!

Dlaczego to takie ważne ?

  • Ponieważ działania zewnętrzne mogą przyczynić się do szybszego wyjścia osoby pokrzywdzonej z sytuacji przemocy, poczuje wsparcie , nabierze odwagi do działania.
  • Ponieważ sprawca widząc, że ofiara ma wsparcie, może poczuć się mniej pewnie. Reagowanie ze strony innych może być dla niego sygnałem, że jednak coś jest nie w porządku z jego zachowaniami.

 

Opracowała: Iwona Szelmicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast