Ekologiczny Festyn Rodzinny 2019

„Bo Ziemia to wyspa zielona, 
w
śród innych odległych planet. 
 To dom jest dla ludzi i zwierząt, 
 więc musi być bardzo zadbany…”

Tymi słowami piosenki, ubrani w zielone stroje rozpoczęliśmy tegoroczny Festyn Rodzinny, którego motywem przewodnim była ekologia. Wydarzenie miało miejsce na terenie obiektu sportowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II
w Inowrocławiu. Uczestnicy festynu to Dzieci z Miejskich Świetlic „Motylek”, „Świetlik”, „Tygrysek”, „Kasztanek” wraz z  rodzinami, wychowawcy oraz mieszkańcy Mątew. Celem spotkania była edukacja ekologiczna, integracja a przede wszystkim dobra zabawa. Dzieci oraz wychowawcy zadbali o odpowiednie udekorowanie terenu imprezy, mocno przemawiające do wyobraźni, prace drużyn świetlicowych biorących udział w konkursie pn. „Istnienie Ziemi zależy ode mnie i od Ciebie!”. W przygotowaniach pomagali nam wolontariusze z ZSP nr 1. Po uroczyście wyśpiewanym rozpoczęciu festynu, nadszedł czas na wysłuchanie wywiadu przeprowadzonego przez świetlicowego, kasztankowego dziennikarza z „Matką Ziemią”. W wywiadzie tym Ziemia wyraziła swe poglądy na temat postaw i zachowań ludzi wobec niej samej. Na koniec apelowała do nas mówiąc „Zostawcie sobie czysty kawałek świata, zostawcie strumyka czysty brzeg, zostawcie lasy, ogrody w kwiatach, czyste powietrze, zimą czysty śnieg. Wiem, że życie dzisiaj jest bogate, wspaniałe sprzęty czynią z życia raj. Lecz nie zastąpi się żadnym aparatem zapachu wiosny, kiedy kwitnie maj”. Był to moment dla nas wszystkich nieco wzruszający.

Następnie nadszedł czas rozrywek i wspólnej zabawy. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę w licznych konkursach i quizach o tematyce ekologicznej. Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe. Atrakcją były stoiska, przygotowalnia karmników dla ptaków, sadzenia kwiatów czy malowania na szkle. Każde dziecko mogło przeobrazić się choć na chwilę w ulubione zwierzątko, roślinę czy owada oddając się w ręce wychowawców malujących twarze, wykonać pamiątkową fotografię przy „zadbanej i szczęśliwej matce ziemi” czy też zdobyć niepowtarzalną karykaturę swojej postaci. Nie zabrakło grupowych zmagań sportowych: odbył się mecz w „dwa ognie” rodzice kontra dzieci, w którym rywalizacja drużyn była godna podziwu oraz wspólne odtańczenie zumby. Równolegle z zabawami i konkursami trwały warsztaty kreatywne z wykorzystaniem surowców wtórnych tj. plastikowych butelek, nakrętek, rolek papieru czy plastikowych pojemników. Była to doskonała okazja do poznania możliwości wykonania, absolutnie wyjątkowych, przedmiotów codziennego użytku z odpadów. Po uruchomieniu wyobraźni powstały jedyne w swoim rodzaju doniczki do kwiatów, wazony, skarbonki, organizery, kolorowa biżuteria a nawet mini zoo. Po sporej porcji aktywności apetyt dopisywał wszystkim. Amatorzy smakołyków mogli skorzystać z poczęstunku i uszczęśliwić swoje podniebienie pysznymi ciasteczkami czy kolorową, słodką watą cukrową, która była prezentem dla wszystkich milusińskich z okazji nadchodzącego „Dnia Dziecka”.
Na zakończenie  festynu posadziliśmy wspólnie pamiątkowe  drzewo, które będzie przypominało nam  o przesłaniu wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do promowania ekologicznego stylu życia a tym samym dbania o środowisko, w którym żyjemy. Pamiętajmy „Istnienie Ziemi zależy ode mnie i od Ciebie!”.

 

Opracowała: Katarzyna Pawlak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast