Konkurs pięknego czytania

„Każdemu człowiekowi bliska ochrona środowiska” pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Konkurs Pięknego Czytania, Czytania ze Zrozumieniem oraz Logicznego Myślenia. Po wcześniej przeprowadzonych eliminacjach, dzieci ze świetlic „Motylek”, „Świetlik”, „Tygrysek” oraz „Kasztanek” przystąpiły do rywalizacji o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Zmaganiom przypatrywało się jury: Grzegorz Gąsiorek Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta Inowrocławia, Beata Lemańska z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz Danuta Pękała Michalik pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.  Staraliśmy się, aby cała podstawa konkursu była jak najbardziej eko, dlatego też salę zdobiły ekologiczne prace kreatywne wykonane w 100% z recyklingu.   Jak co roku konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym dzieci zaprezentowały umiejętność pięknego czytania a następnie  zasiadły do rozwiązywania testów sprawdzających logiczne myślenie oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Obydwa etapy konkursu nawiązywały do hasła przewodniego, gdyż każda okazja jest dobra aby przypomnieć jak ważne i potrzebne jest dbanie o środowisko każdego dnia. Uważni słuchacze mogli dowiedzieć się jak długo rozkłada się plastik czy szkło, jak ważne są nawet drobne zmiany codziennych nawyków na proekologiczne  oraz jak poważne skutki niesie za sobą nierozważne gospodarowanie dobrami natury. Dla podopiecznych świetlic nie były to nowe informacje gdyż  na co dzień doskonalą wiedzę jak segregować śmieci, oszczędzać wodę czy prąd.

Gdy dwunastka finalistów zmagała się z testami reszta podopiecznych udała się na spacer do Solanek w poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań jakie są tam wprowadzone. Efektem spaceru były przygotowane plakaty pn. „Ekologię w sercu mamy –  o Solanki zawsze dbamy”, prezentujące Park Solankowy oczami dzieci, które odrobinę puściły wodze fantazji dodając nieco nowych pomysłów do już pięknego parku. Po zaprezentowaniu prac przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Decyzją jury tegorocznymi Mistrzami Pięknego Czytania zostali:

  • w kategorii klas 1-2 – Anna Gajewska ze świetlicy „Motylek”
  • w kategorii klas 3-4 – Wanessa Pietrzak ze świetlicy „Tygrysek”
  • w kategorii klas 5-6 – Paweł Walewski ze świetlicy „Świetlik”
  • w kategorii klas 7+ – Karolina Kierstan ze świetlicy „Kasztanek”

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, książki, gry edukacyjne oraz bilety do kina. Dodatkowe nagrody przygotował dla dzieci Grzegorz Gąsiorek, który zadbał o to, aby żadne dziecko nie opuściło konkursu z pustymi rękami.

Wszystkim Mistrzom Pięknego Czytania składamy serdeczne gratulacje.:)

 

 

Opracowała: Karolina Lepczyńska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast