Konopie

  Wygląd

marihuana

mieszanina suchych liści
i kwiatostanów żeńskich
przypominająca suszona
natkę pietruszki

haszysz

mieszanina żywicy kwiatostanów
oraz kwitnących szczytów
i pędów żeńskich
uformowana w kulki
lub kostki (brązowe lub czarne)

olej haszyszowy

gęsty, brązowo-zielony olej

Drogi przyjmowania

marihuana

– palenie w fajce
– palenie jako papierosy skręty
– doustnie

haszysz

– palenie w fajce
– doustnie

olej haszyszowy

– palenie: do nasączania skrętów
z marihuany lub papierosów
tytoniowych
– doustnie

  Objawy używania

Euforia, gadatliwość, poczucie odprężenia, zaburzenia koordynacji ruchowej, zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, obniżona koncentracja, trudności w zapamiętywaniu, nagłe napady śmiechu, chichot, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, kaszel, czasem spadek nastroju, zamknięcie się w sobie i milczenie.

Zwróć uwagę na:

Słodkawą woń oddechu, włosów i ubrania, brązowozielone liście i nasionka, nagłe zainteresowanie hodowlą roślin przez twoje dziecko, fifki i fajki, bibułkę papierosową.

Długotrwałe używanie może prowadzić do:

Zaburzonej oceny sytuacji, spadku koncentracji uwagi, obniżonej sprawności w prowadzeniu pojazdów, przewlekłego zapalenia oskrzeli i krtani, astmy, ogólnego zobojętnienia. U osób zażywających przetwory konopii w stanie obniżonego nastroju mogą powstać stany depresyjne, lęki, a nawet psychozy.

Konopie – zespół abstynencyjny

 • Głód psychiczny narkotyku
 • Zaburzenia nastroju: irytacja, złość, przygnębienie
 • Niepokój
 • Skrócenie i spłycenie snu
 • Bóle głowy
 • Brak apetytu

Nasilenie objawów jest umiarkowane, przebieg zespołu wielotygodniowy, nękający. Często objawy zespołu abstynencyjnego nie są łączone z odstawieniem konopi. Występowanie objawów psychotycznych np. nastawienia ksobne, urojenia, uczucie obcości własnego ciała lub zmiany poszczególnych jego części nie należy do rzadkości.

Konopie – leczenie

(tak jak: LECZENIE OSÓB UZALEŻNIONYCH OD SUBSTANCJI HALUCYNOGENNYCH)

 • Zespół abstynencyjny zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego i hospitalizacji. Zazwyczaj uzależnieni sami przerywają branie narkotyków.
 • W nielicznych przypadkach nasilonego lęku, czy zaburzeń snu po odstawianiu substancji halucynogennych może być wskazana konsultacja psychiatryczna
 • Występowanie zaburzeń psychotycznych (m. in. urojenia, omamy, pobudzenie ruchowe) czy to w okresie bezpośrednim po odstawieniu narkotyków, czy też w okresie abstynencji najczęściej wymaga konsultacji psychiatrycznej i leczenia lekami przeciwpsychotycznymi
 • Podstawą leczenia uzależnienia są oddziaływania psychoterapeutyczne. Nie ma opracowanych swoistych metod psychologicznych prowadzących do utrzymania abstynencji: zazwyczaj oddziaływania ukierunkowane są na indywidualne problemy pacjenta.
 • W Polsce nie ma wybranych, specjalnych ośrodków, poradni dla leczenia tej grupy chorych. Leczenie odbywa się w ogólnodostępnych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz poradniach dla osób uzależnionych czy zdrowia psychicznego.

  Cannabis sativa to łacińska nazwa rośliny – konopi. Wytwarza się z niej środki odurzające, takie jak marihuana, haszysz i olej haszyszowy. Marihuana jest suszem z kwiatostanu i liści konopi. Najczęściej pali się ją w postaci tzw. skrętów, w lufkach lub w fajkach wodnych. Czasem marihuana jest również spożywana jako dodatek do jedzenia lub napojów. Podstawowa substancja psychoaktywna wchodząca w jej skład to tetrahydrokannabinol (THC). Ostatnie dane wskazują, że ryzyko związane z jej używaniem nasila się, gdyż na nielegalnym rynku dostępna jest marihuana zawierająca coraz wyższe stężenie THC. W latach 80. marihuana zawierała 3% THC, a ostatnimi czasy niekiedy jej stężenie dochodzi aż do 20-30% (średnie stężenia osiągają wartość 10%). Większe stężenie THC uzyskuje się m.in. poprzez stosowanie genetycznie modyfikowanych roślin oraz poprzez profesjonalne metody upraw. Marihuana, oprócz THC, zawiera także inne substancje: pozostałe kannabinoidy (substancje oddziałujące na system nerwowy), terpeny (związki naturalne odpowiedzialne za zapach), substancje smoliste (w jednym skręcie jest tyle substancji smolistych co w kilkunastu papierosach).

 za Krajowym Biurem Zapobiegania Narkomanii OPiRPU

Jedno przemyślenie nt. „Konopie

 • Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększ litery
Zmień kontrast